Cleveland County Sports Hall of Fame

Print
Press Enter to show all options, press Tab go to next option

fellowshipca 

The Cleveland County Fellowship of Christian Athletes Sports Hall of Fame was started in 1965 recognizing those in our community who have made outstanding contributions in the field of Sports and Recreation. In the fall of 2004 the Hall found a permanent home in the newly renovated Shelby Community Center at City Park. On display are the pictures and dates of every person that has been inducted in to the Hall of Fame for all to see and enjoy.

 

CLEVELAND COUNTY FCA HALL OF FAME 

This award is given each year to the person(s) or team selected as having made the contribution and/or brought great recognition to our community in sporting endeavors. This award is based on cumulative as well as current achievements. The person must be a native of our community or have lived in the community during his/her significant athletic achievement.

1965

R.W. "Casey" Morris

2005

 Thomas "Tee" Burton

1966

B. E. "Pop" Simmons

 

 Gene Latham

1967

Lloyd Little

 

 Wade Vaughn

1968

A. W. "Buck" Archer

2006

 Charlotte Smith-Taylor

1969

Gerald "Pearly" Allen

 

 Suzanne Grayson

1970

Bobby Bell

 

 Millie Keeter-Holbrook

1971

Hoyt Q. Bailey

2007

 Chris Norman

1972

Eddie Holbrook

 

 Roy Kirby

1973

Tom Wright

 

 John Taylor

1974

Mel Phillips

2008

 Kent Bridges

1975

David Thompson

 

 Stan Sherman

1976

John Winston

 

 Tommy London, Sr.

1977

Roger McKee

2009

 Dr. Robert Litton

1978

Pete Webb

 

 George Adams

1979

George "Fluffy" Watts

 

 Kenneth Howell

1980

Robert K. Reynolds

2010

 Alan Ford

1981

Katherine L. Reynolds

 

 Mike Grayson

1982

Virgil S. Weathers

 

 Tony Wray

1983

Earl D. Parker

2011

 Woody Fish

1984

Malcolm E. Brown

 

 Scotti Montgomery

 

Norman Harris

 

 Ralph Dixon, Sr.

1985

The 1945 American Legion

 

 Jack Petterson

 

National Championship

2012

 David Steeves

 

Baseball Team

 

 Bryan Jones

1986

Gene I. Kirkpatrick

 

 Frank Love, Jr.

1987

W. E. "Bud" Hardin

2013

 Bobby Lane

1988

Jim Taylor

 

 Tom Wright

 

Tim Wilkison

 

 Chad Holbrook

1989

Ed Peeler

2014

 Burney Drake

1990

Bill Proctor

 

 Richard Gold

1991

Jim Horne

 

 Steve Sherman

1992

Dr. Lonnie Proctor

2015

 Blandine Tate

1993

Blaine Baxter

 

 Dr. Joe Craver

 

W. E. Halliburton

 

 Charlie Holtzclaw

1994

John Henry Moss

2016

 Jeff Jones

1995

Billy Champion

 

 Dr. Cliff Wilson

 

Manley Runyans

 

 Steve Moffitt

 

Hal Dedmon

 

 Coleman Hunt

1996

Art Moss

2017

Kevin Mack  

 

Bill Lynn

 

 Tony Scott

1997

Jake Early

 

 Phil Wallace

 

Don Patrick

2018

 Dremiel Byers

1998

Leonard Morrison

 

 Andy Foster

 

Henry Jones

 

 Dan Grier

1999

Steve Curtis

 

 Aubrey Hollifield

 

George Litton

 

 Marcus Mauney

2000

Jim Washburn

 

 

     

Alvin Gentry

 

 

2001

Ron Greene 

 

 

 

Jerry Bryson

 

 

2002

Bob Ingle 

 

 

 

Charlie Harbison

 

 

2003

Dick Legrand 

 

 

 

George Corn

 

 

 

Marjorie Crisp

 

 

2004

Jim Corn 

 

 

 

Sid Bryson

 

 

 

Lester Dixon

 

 

 

Paris Yelton Memorial Award: Started in 1987 this award is given by Bob Yelton in memory of his father. It recognizes individuals not involved in actual competition but who have given distinguished service in other ways to the sports life of the community.

1987 Frank Ballenger
2001 Floyd & Gail Williams

Warren Airiail
2002 Graham Phifer
1988 Dr. John Hamrick
2003 Suzanne Grayson
1989 Max Putnam
2004 Robert Yarboro
1990 Charles I. Dover
2005 Don Spangler
1991 Rev. Glenn Davenport
2006 Larry McIntyre
1992 Dan Moore
2007 Kyle Izokovic
1993 Frank Cornwell

Tim Russ
1994 George Blanton, Jr.
2008 Greg Jones
1995 Dr. Gene Washburn
2009 Walt Rumfelt
1996 Kent Bridges
2010 Mike Roebuck
1997 Dr. Bob Litton
2011 Mike & Angela Harris
1998 Dr. Richard Maybin
2012 George Falls
1999 Dr. Jack Hamrick
2013 Hal Hastings
2000 Andy Foster
2014 Dr. Daniel Davis

Dan Grier
2015

Pam Scruggs

      2016  Gary Stewart 
      2017  Carl Messer 
         

 

Sports Fan of the Year Award: Added in 1968 this award, sponsored by radio station WOHS, goes to the person selected by the Award's Committee as having been Cleveland County's #1 Sports Fan in the past year.

 

1968 William D. “Bill” Lutz
1992 George Falls
1969 Paul Seal
1993 Larry McIntyre
1970 C. C. Patterson
1994 Hub Hartman
1971 Bill Weaver
1995 Larry & Linda Ware
1972 Ken & Rosemond Street
1996 Doug Gold
1973 Joe Bill Harris
1997 Jerry Scruggs
1974 Malcolm Janie Brown
1998 Tony & Susan Arthur
1975 Paris Yelton
1999 Josh Morrow
1976 C. C. “Cobby” Horn
2000 Hal & Nancy Mason
1977 Jack G. Melton
2001 Bill Parker
1978 Dr. R. C. Cloninger
2002 Marty Bradley
1979 Mary Jane Darr
2003 Joseph Tallent
1980 Bill Proctor
2004 Robert Yarboro
1981 J. Thomas McCarver
2005 Harold Parrish
1982 Robert W. Yelton
2006 Bridget Tuft
1983 Bill F. Allen

Joan Lee
1984 Ed Patterson
2007 Burel & Pam Harris
1985 Jack W. Ferree
2008 David & Theresa Jones
1986 Tim Hester
2009 David & Sally Royster
1987 Dr. Gene Washburn
2010 Dale Hollifield
1988 Bill & Paula Ferrell
2011 Jim & Doris Wilson
1989 Johnny Haynes
2012 Louise McMurray
1990 Gary Parker
2013 Steve Hines
1991 Ken Dingler
2014 Gary Spangler



2015 Nelson Royster
      2016  David & Marie Brinkley 
      2017  Tamara Fuller 
         

 

Honor Athletic Award: Presented to an athletic at each of the four high schools in Cleveland County, selected by the coaches at the respective schools. The recipient must not only be a good athletic, but demonstrate outstanding citizenship, respect for others and dedication both to team and in their religious affiliation. The award was first given to a Shelby High student in 1967 and was expanded to include the other high schools in 1969.

 

BURNS HIGH SCHOOL

CREST HIGH SCHOOL
1969 Arnold Cook
1969 Wayne Packard
1970 Dale Costner
1970 Cliff Wilson
1971 Mike Elmore
1971 David Thompson
1972 Andy Powell

John Wall
1973 William Poole, Jr.
1972 Steve Lewis
1974 Tim Hendrick
1973 David Ledbetter
1975 John Borders
1974 Dennis Sinkler
1976 Steve Gardner
1975 Bill Dujardin
1977 Susan Bolt
1976 Garry Russ
1978 Susan Hull
1977 Wanda Montgomery
1979 Richard D. Gettys
1978 Danny Proctor
1980 Barry Shuford
1979 Cecil D. Clark
1981 Richard R. Carson
1980 Carey Mitchell
1982 Timothy Charles Mayhew
1981 Stephen W. Patrick
1983 William Scott Grigg
1982 Tim Twitty
1984 Kathleen Ann Miller
1983 Herbert Lewis Harbison
1985 Eric Richazrds
1984 Kevin Dowd Laye
1986 Guy William Merritt, III
1985 Lynne Anne Lavender
1987 Paula Spangler
1986 Jonathan Lee Gragg
1988 Freida Lawrence
1987 Thomas Lee Burton
1989 Chris Melton
1988 Mike Hoyle
1990 Doug Merritt
1989 Robert Christopher Miller
1991 Jamie Richards
1990 Amy Gordon
1992 Wendy Lovelace
1991 Kelly Upton
1993 Rodney Pruitt
1992 Chuck Bryson
1994 Braniagan Thompson
1993 Bryan Ledbetter
1995 Tony Scott
1994 Laquanda Dawkins
1996 Nicky Ramsey
1995 Kenny Bridges
1997 Ben Borders
1996 Adam Stewart
1998 Seth Yarboro
1997 Kenny Wince
1999 Alex Harrill
1998 Shamar Finney
2000 Katie Powell

Leah Putnam

Clint Darst
1999 Melissa Austell
2001 Brandy Borders

Brian Clemons

Matt Cornwell
2000 Daniel Alexander
2002 Jerome Howell
2001 Aaron Lemmons
2003 Troy Goss
2002 Brandon Jefferies
2004 Josh Izokovic
2003 Travis Lee

Noelle Sanders
2004 Arik Lemmon
2005 Josh Briscoe
2005 Maurice Gullatte

Carrie McKee
2006 Skip Allen
2006 India Lewis
2007 Mario Washington

Ulysses Tuft
2008 Erin McWhirter
2007 Stephanie Connor
2009 Garrett Hastings

Harvey Kee
2010 Kendyl McWhirter
2008 Carrie Stinchcomb
2011 Patrick Bowman
2009 Wesley Clark
2012 Amy Burch
2010 Brittney Horn
2013 Matt Strickland
2011 Laurie McNeilly
2014 Garrett Simpson
2012 Darious Ramsey
2015 Lilly Humphries
2013 Gilbert Brooks
2016 Jacob Camp
2014 Sa'Darius Byers
2017
Justin Foster
2015 Christopher Proctor
2018

2016  Russ Branch       
2017 Jacob Carpenter       
2018        
         
         
         

 

Honor Athletic Award: Presented to an athletic at each of the four high schools in Cleveland County, selected by the coaches at the respective schools. The recipient must not only be a good athletic, but demonstrate outstanding citizenship, respect for others and dedication both to team and in their religious affiliation. The award was first given to a Shelby High student in 1967 and was expanded to include the other high schools in 1969.

 

KINGS MOUNTAIN HIGH

SHELBY HIGH SCHOOL
1969 Ross Alan Springer
1967 David M. Schweppe
1970 Chuck Ensley, Jr.
1968 Jim Corn
1971 Grady K. Howard
1969 Tom Dover
1972 James Withers
1970 Robby Reynolds
1973 Jacob Bridges
1971 Marcus Mauney
1974 Larry Hamrick
1972 David Roberts
1975 David Lancaster

Gene McMurry
1976 Elizabeth Ann Eaker
1973 Alvin Gentry
1977 Mike Bumgarner
1974 Danny Spake
1978 Chuck Gordon
1975 Brian Johnson
1979 Stephen W. Boggan
1976 Neil Robinson
1980 Eric Dixon
1977 David Spencer
1981 Diane Williams
1978 Beth Cloninger
1982 James Henderson Rickard
1979 Kenneth R. Howell, Jr.
1983 Karen Ledford
1980 Blair Butler
1984 Shawn Lamar Rainey
1981 Carl M. Spangler, III
1985 Eric Bradley Jones
1982 Bonnie Elizabeth Wilkison
1986 Roderick Boyce
1983 Kevin Dwan Howell
1987 Dale Hollifield
1984 Brian Huffstetler
1988 Bryan Jones
1985 Greg Henshaw
1990 Asjley Rae Champion
1986 Michael Spangler
1991 D. J. Williams
1987 Jerry Pullen
1992 Dawn Hardin
1988 Clint Gwaltney
1993 Michael Bell
1989 Chad Holbrook
1994 Anita Whitaker
1990 Paul Jeffords
1995 Tim Ramseur
1991 Brent Pasco
1996 Jani Smart
1992 John Ogburn
1997 Rusty Putnam
1993 Rick Jackson
1998 T. J. McClain
1994 Denise Stamey
1999 Chad Pearson
1995 Sarah Currie
2000 Jason Bridges
1996 Brent Ferrell
2001 Kenneth Moore
1997 Tyler Ashe
2002 Crystal Miller
1998 Amy Hendrick
2003 Shonda Cole
1999 Benjamin Ferrell
2004 Raquel Welsh
2000 McCall Holman
2005 Thomas Reid
2001 Joel Gregory
2006 Kristyn Funderburke
2002 Tripp Reynolds
2007 Jessica Yarbro
2003 Alex Pearson
2008 Daniel Asgari
2004 Reid Chamberlain
2009 Rai Robinson
2005 Lauren Montgomery
2010 Hayley Hoyle
2006 Chase Price

Megan Hoyle
2007 Arsenio Parks
2011 Cameron Harris
2008 Laura Beth Hamrick
2012 Edward Blackburn II
2009 Quevalas Murray
2013 Jonathan Clark
2010 Gracie Blackley
2014 Austin Toney
2011 Ben Cheaney
2015 Shawn Adams
2012 Megan Nanney
2016 Gwen Hopper
2013

Spencer Clark

2017
Kassidy Hamrick

2014 Luke Hayek
2018


2015 Blanton Gillespie
      2016  Liana Stachowitz 
      2017 Jay Wilson 
      2018   
         

 

 

GARDNER WEBB UNIVERSITY




2007 Terra Wilson
2015 Tyler Strange
2008 Thomas Sanders
2016 Nathan Lile
2009 Bethany Martin
2017 Connor Bos
2010 Christa Fullwood
2018
2011    Evgeny Slesrev  
 
2012  Evan Moffitt   
 
2013  Samantha Meenaghan       
2014  Cody Meyers